IHSAA Releases New Sectional Groupings in Six Sports

The new assignments are for the 2022-23 and 2023-24 school years.

INDIANAPOLIS – Sectional assignments have been shaken up in six team sports.

The IHSAA Executive Committee today approved the new assignments for football, boys and girls basketball, boys and girls soccer, and volleyball. The new sectional groupings will be good for the 2022-23 and 2023-24 school years.

Three committees consisting of school administrators representing each IHSAA district and class were constructed to realign the sports. The football committee totaled 18 administrators, the basketball and volleyball committee was made up of 12 members and the soccer committee consisted of nine individuals.

Host sites for the next two years will be determined by administrators in each section this summer.

Also, the baseball and softball realignment committee will meet during the summer months to draw up their sectional recommendations.

New sectional groupings featuring local schools are listed below.

The full list of sectional assignments can be found here.

FOOTBALL

Class 4A (8): Bedford North Lawrence, East Central, Edgewood, Greenwood, Jennings County, Martinsville, Shelbyville, Silver Creek

Class 3A (8): Batesville, Centerville, Franklin County, Greensburg, Indian Creek, Lawrenceburg, Rushville, South Dearborn

Class 2A (8): Brown County, Brownstown Central, Christel House, Clarksville, Eastern (Beijing), Indianapolis Scecina, Switzerland County, Triton Central

Class 1A (8): Cambridge City Lincoln, Edinburgh, Knightstown, Milan, North Decatur, Oldenburg Academy, South Decatur, Tri

BOYS and GIRLS BASKETBALL

Class 4A Sectional 14 (6): Columbus East, Columbus North, East Central, Franklin Community, Shelbyville, Whiteland Community

Class 3A Sectional 29 (6): Batesville, Connersville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville, South Dearborn

Class 2A Sectional 45 (5): Hauser, Milan, North Decatur, South Ripley, Switzerland County

Class 1A Sectional 60 (7): Edinburgh, Jac-Cen-Del, Morristown, Oldenburg Academy, South Decatur, Southwestern (Shelbyville), Waldron

Class 1A Sectional 62 (6): Crothersville, Medora, New Washington, Rising Sun, Shawe Memorial, Trinity Lutheran

BOYS SOCCER

Class 3A Sectional 12 (7): Connersville, East Central, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), New Palestine, Richmond, Shelbyville

Class 2A Sectional 28 (7): Batesville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Madison, Rushville, South Dearborn

Class 1A Sectional 44 (6): er Valley 44. (6): Knightstown, Morristown, Oldenburg Academy, Seton Catholic, Union County, Wapahani

Class 1A Sectional 45 (7): Jac-Cen-Del, Milan, Rising Sun, Shawe Memorial, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County

GIRLS SOCCER

Class 3A Sectional 12 (6): East Central, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), New Palestine, Richmond, Shelbyville

Class 2A Sectional 28 (6): Batesville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Madison Consolidated, South Dearborn

Class 1A Sectional 45 (6): Milan, Oldenburg Academy, Rising Sun, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County

VOLLEYBALL

Class 4A Sectional 14 (6): Columbus East, Columbus North, East Central, Franklin Community, Shelbyville, Whiteland Community

Class 3A Sectional 29 (7): Batesville, Connersville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville, South Dearborn

Class 2A Sectional 45 (6): Hauser, Milan, North Decatur, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County

Class 1A Sectional 60 (7): Edinburgh, Jac-Cen-Del, Morristown, Oldenburg Academy, South Decatur, Southwestern (Shelbyville), Waldron

Class 1A Sectional 62 (6): Crothersville, Medora, New Washington, Rising Sun, Shawe Memorial, Trinity Lutheran

.

Leave a Comment

Your email address will not be published.